BURNOUT SINDROM
Kronični umor, stalna iscrpljenost uz nepregledni popis obaveza koje se u minutu razmaka nastavljaju jedna na drugu… Potreba za brzim reakcijama, te poduzimanjem velike količine zadataka u isto ili kratko vrijeme, prečesta je svakodnevica modernog čovjeka.
Nizanje obaveza i često preklapanje, zatim povećavanje razine odgovornosti, istovremeno rješavanje tri prebitne situacije od kojih ovisi dalji ishod situacije…I tako redom.
Ovo je prečesta svakodnevica modernog čovjeka.
Čovjek ili robot?
Imate li vi osjećaj ponekad da ste kao robot, programirani svakodnevno na TO DO listu koja vas dan – noć proganja, ako ne u realnosti onda u vašoj glavi?
Odlazite li u krevet sa listom, opterećeni do kraja toliko da ne možete zaspati?
Iznimna mentalna aktivnost i konstantan adrenalin, te fizička preopterećenost u vrlo kratkom vremenskom roku, postići će tjelesnu ukočenost i bolove, glavobolje ili čak ubrzani puls u segmentima tijekom dana, a onda i nesanicu kao posljedicu svega skupa!
Stres ili Burnout?
Stres je pojam koji svi često koriste, no pitanje je koliko su svjesni kada on prelazi u BURNOUT.
Stres je produkt prekomjerne aktivnosti u isto vrijeme ili kontinuirano duži vremenski period, a burnout produkt dugotrajnog, neprekidnog ponavljanja iznimnog stresa.
To je simptom prekomjernog korištenja sposobnosti na maximum i iznimne mentalne aktivnosti. To je pritisak zbog veće količine aktivnosti ili onih koje su izvan sposobnosti osobe koja doživljava stres, te ga kontinuirano ponavlja duži vremenski period.
Stres se tada odražava na mentalno, fizičko i emocionalno stanje kao posljedica.Naime, kada se pojavi potreba za aktivacijom i poduzimanjem koje je izvan sposobnosti, velika mentalna i fizička aktivnost producira ekstremne emocije: strah, ljutnju, bespomoćnost.
Burnout sindrom ili sindrom izgaranja, produkt prevelike angažiranosti bez kvalitetnog otpuštanja, dolazi polako ali sigurno i najčešće mu se ne predaje potrebna važnost na vrijeme.
Stres je shvaćen kao sastavni dio života, međutim, da bi spriječili burnout potrebno je osviještavati mehanizme koji dovode do ekstremnog stresa i na vrijeme ih mijenjati svjesnom namjerom.
Simptomi
Evo simptoma po kojima ćete primijetiti na vrijeme da ste na pragu burnouta:
– razdražljivost i nervoza
– tjelesna slabost i pad imuniteta
– bezvoljnost, gubitak motivacije
– osjećaj besmisla i asocijalnost
– negativna razmišljanja o sebi i budućnosti kao i situaciji koja je trenutno aktualna
– gubitak fokusa, zaboravljanje, nesanica
– loša koncentracija i loše pamćenje
Kako spriječiti, a ne liječiti?
Da bi se spriječio burnout, potrebno je reagirati u fazama kada je stres jak, a ključno je:
– presložiti raspored na duže vremenske rokove
– zatražiti pomoć od kolega i ukućana za delegiranje aktivnosti
– uvesti laganu kontinuiranu tjelesnu aktivnost
– obratiti pozornost na disanje
– priuštiti si dane na bazenu ili wellnesu
– slušati laganu glazbu i meditirati
– odvojiti vrijeme za sebe i opuštanje u prirodi
– planirati druženja u okolini koja se bavi potpuno drugim temama u odnosu na stresne teme
Najkorisnije spoznaje o Burnoutu
Pitajte sami sebe: zašto vam je važno da toliko toga stoji na vama?
Svaki put kad imamo neki simptom koji prizilazi iz našeg ponašanja, radi se o tome da imamo određenu sekundarnu dobit koja je prisutna. Drugim riječima, postoji određena važnost toga što smo sebi dozvolili da se dogodi.
Često su to kod burnouta dvije stvari:
- Da duboko u sebi nosimo osjećaj manje vrijednosti pa na ovaj način stvarajući vlastitu korisnost, pojačavamo vlastiti osjećaj vrijednosti u svojoj predodžbi sebe
- Da imamo potrebu za kontrolom te ne postoji mogućnost za predavanje odgovornosti drugima, odnosno postoji veliko nepovjerenje u sposobnosti drugih.
Bilo kako bilo, na tome se mora ozbiljno poraditi. Ja vas s toga pozivam na edukaciju NLP Practitioner kako biste sagledali sve uzroke i obrasce koji vas dovode do burnout-a. Uz NLP osiguraćete pravilno postavljanje prioriteta i podići ćete sposobnosti na viši nivo kako biste napredovali u poslu i životu bez većeg napora.